Corona virüs (Covid-19) hastalığının belirtileri nelerdir? corona virüsünden nasıl korunacağız.

Son zamanlarda internette en çok aranan konulardan biride Corona virüs (Covid-19) hastalığının belirtileri nelerdir oldu. Bizde bu konuyu sizin için farklı kaynaklardan araştırdık. Buyrun Okuyalım;

Dünya sağlık örgütü (who) Corona virüs (COVID-19) hastalığının belirtileri nelerdir sorusunu internet sitesinde yanıtladı. Dünya üzerinde hızla yayılmaya devam eden ve binlerce ölüme neden olan corona virus ile bahar aylarında sıklıkla ortaya çıkan bahar nezlesi veya diğer adıyla saman nezlesi belirtilerini birbirinden nasıl ayırmak gerekiyor.

Corona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Corana virüs (Covid-19)’ un en belirgin özellikleri;

  • Boğaz ağrısı,
  • Öksürük,
  • Ateş,
  • Akciğerlerde batma hissi.

Hastalık nadiren ölümcül olabilmektedir. Ancak özellikle ileri yaşlarda ve kronik hastalık geçmişi olanlarda (astım, diyabet veya kalp hastalığı gibi) ve ya bağışıklık sistemini zayıflatan ilaç kullanan kişilerde hastalık daha ağır seyredebilir.

Bahar Nezlesi Belirtileri Nelerdir?

Bahar Nezleji veya alerjisinde Burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve hapşurma şikayetleri en çok karşılaşılan belirtilerdir. Bir diğer ismiyle alerjik rinitte bulgular alerjinizin tipine göre bazı ortamlarda ortaya çıkar, bazı ortamlarda kaybolur. Korona virüs hastalığında ve soğuk algınlığında bulgular ortam ile değişmez. Alerjik hastalarda göz altlarında mavi morluklar ve bazende göz sulanması olabilir.

Saman Nezlesine Ne İyi Gelir

Yağmursuz kuru havalarda rüzgar varsa dışarıya çıkılmamalıdır. Dışarı çıkmak için havadaki polenleri temizleyen yağmur sonrası tercih edilmelidir. Alerjenlerin havaya karışımına neden olan çim biçme, yabani ot temizleme gibi bahçe işlerinden uzak durulmalıdır. Dışarıda giyilen kıyafetler eve dönünce değiştirilmeli ve duş alarak derideki ve saçlardaki alerjenler de temizlenmelidir. Yılın bu döneminde çamaşırlar, havlu ve çarşaflar polenlerin yapışmasını engellemek için dışarıda kurutulmamalıdır. Dışarı çıkarken geniş kenarlı gözlükler kullanılmadır. Çok alerjik yapıya sahip kişiler ve astım hastaları alerji maskeleri de kullanabilirler. Polen miktarının fazla olduğu dönemlerde şikâyetler başlamadan alerji ilaçları alınmalıdır. Polen miktarının fazla olduğu günün ilk saatlerinde dış aktivitelerden uzak durulmalıdır. Evde ve arabada cam açmak yerine bakımları düzenli olarak yapılan ve polen filtreli klimalar kullanılmalıdır. Yaşam alanlarının nem oranını düşük tutulmalıdır. Ev temizliği HEPA filtresi içeren vakumlu bir süpürge ile yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir