Apandisit Belirtileri Nedir, Apandisit Nerede?

Bu yazımızda bir çok kişinin merak ettiği; “apandisit belirtileri, apandisiti, apandisit nerede, apandisit nedir, apandisit ameliyatı, apandisit ağrısı, apandist nerde, apandisit patlaması belirtileri, apandisit patlamasi, kadınlarda apandisit belirtileri” gibi sorulara yanıt arayacağız.

Kendi küçük ağrısı büyük bu organımızın tıp dünyasındaki gerçek ismi “appendix vermiformis” dir. Ancak biz yazımız boyunca halk dilinde kullanılan apandisit olarak bahsedeceğiz kendisinden. Fazla Latince ve tıp literatürüne girmeden mümkün olan en yalın haliyle tüm merak ettiklerinizi açıklamaya çalışacağız.

Aslında apandisit halen gizemini koruyan bir organ ve tıp dünyası tam olarak ne fonksiyonu olduğunu keşfedebilmiş değil. Bu konu ile ilgili bir çok teori var. Karın boşluğunun sağ alt kısmında, İnce bağırsak ile kalın bağırsağın birleştiği bölümde bulunur ve yaklaşık olarak 10 cm. uzunluğundadır. Bir ucu kapalı olduğundan dolayı bu bölgede mikroorganizmaların üremesi oldukça kolaydır.

Apandisit nedir?

Apandisit rahatsızlığı bu organımızın iltihaplanması neticesinde ortaya çıkıyor. Şiddetli ağrı ile kendini gösterir ve mutlaka tedavi edilmesi gereken ciddi bir enfeksiyondur. Asıl problem iltihaplanan bölgedeki apsenin kana karışarak vücutta hayati tehlikeye yol açmasıdır. Bu nedenle apandisitin patlamadan alınması oldukça önemlidir. Erkekler, apandisite, kadınlara oranla daha fazla yakalanır.

Apandisit belirtileri nedir?

Yaygın olarak görülen apandisit belirtileri şunlardır;

  • Karnın sağ alt kısmında elle bastırıldığında hassaslık, bıçak saplanması şeklinde hissedilen ve kişiyi iki büklüm hale getiren keskin ağrı, ağrının zamanla şiddetinin artması
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Ağız ve dilde kuruluk, iştahsızlık
  • Göbek çevresinde künt bir ağrı
  • Sindirim güçlüğü, kabızlık ya da ishal
  • Yüksek ateş
  • Hızlı Kalp atımı
  • Gaz çıkaramama, dışkıda zorlanma ve ağrı hissi
  • Gebelerde apandisit ağrısı yan veya arka bölgede görülür. Bulantı, kusma ve iştahsızlık gibi apandisit belirtileri, gebeliğin normal semptomları olduğu için hamilelerde apandisit teşhisi zor olabilir.

Apandisit tedavisi nasıl olur? 

Aslında Apandisit, tehlikeli olmakla birlikte , tedavisi kolay bir hastalıktır. İlaçla tedavisi ve antibiyotiklerin kullanılması genelde hastalığın iyileşmesini sağlamaz. Bu nedenle kesin tedavi için ameliyat gereklidir. Ameliyatın tipi hastanın durumuna göre değişiklik gösterir. Eğer apandist bölgesindeki apse patlamamış ya da yırtılmamış ise doktor tarafından öncelikli olarak antibiyotik tedavisi uygulanır. Daha sonra ciltte geçirilen bir tüp yardımıyla organ içindeki apse boşaltılır ve bu işlemden sonra gerek görülürse apandisit alınabilir. Eğer apandisit yırtılma ya da sızma söz konusu ise acilen ameliyat yapılmalıdır. Kolay bir ameliyattır ve yaklaşık 30-40 dakika süren ameliyat sırasında apandisit alınır. Ameliyat sonrasında genellikle 1 gün hastanede yatmak gereklidir.

Bu Yazılara da göz atın :

Salgın hastalıklardan korunmanın 6 kolay yolu!

5 adımda motivasyonunu yükselt!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir