Milyonlarca ziyaretçinin akın ettiği 10 müze!

1) Louvre Müzesi

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi olan Louvre müzesi, Fransa’nın başkenti Paris’te bulunuyor. Yıllık sadece 8,100,000 kişi tarafından en çok ziyaret edilen müzeler arasında. Fransa’nın ilk devlet müzesi olarak 1793 senesinde halka açılmıştır. Şehrin içinden geçen Sen Nehri’nin kıyısında yer almakta ve tarih öncesi çağlardan, 21. yüzyıla kadar uzanan, oldukça geniş bir koleksiyon yelpazesine sahip bir müzedir.

2) Çin Ulusal Müzesi

Dünyanın en büyük müzelerinden olan Çin Ulusal Müzesi, Pekin’de iki ayrı müzenin birleştirilmesiyle 2003 yılında kurulmuştur. Çin’in başkenti Beijing’de bulunmaktadır.

3) Metropolitan Sanat Müzesi

Metropolitan Sanat Müzesi, 1870 yılında New York City’deki Central Park’ın yanında halka açılmıştır. İçerisinde eski doğu, Mısır, Yunan ve Roma dönemlerine ait eserler bulundurmaktadır.

4) Vatikan Müzesi

Vatikan Müzesi, açılış tarihi 1506 yılına kadar dayanır. İçerisinde dünyanın en önemli heykellerine ev sahipliği yapmaktadır. Toplamda, Sistine Şapeli ile birlikte 54 galeri bulunan müzenin ziyaretçi sayısı oldukça fazladır.

5) Tate Modern Müzesi

2000 yılında Londra’da açılan Tate Modern, ulusal ve uluslararası modern sanat eserlerinin sergilendiği bir müzedir. Yıllık ziyaretçi sayısı oldukça fazladır.

6) Ulusal Sanat Galerisi

ABD kongresi tarafından 1938 yılında Washington’da kurulan Sanat Galerisi. Müzenin yıllık ziyaretçi sayısı sadece 5,232,277 kişidir.

7) Ulusal Galeri

Ulusal Galeri Londra’da bulunan, 2300’den fazla parçaya sahip bir müzedir. Müzenin bir farklı özelliği ise girişinin ücretsiz olmasıdır.

8) Taipei Ulusal Saray Müzesi

Tayvan’ın başkenti Taipei’de kurulan Çin imparatorlarının 10. yüzyıldan itibaren biriktirdiği tarihî ve kültürel eserlerden oluşan zengin koleksiyonu sergilemek üzere müzenin kökeni 1925 yılına dayanır. Tayvanlıların bağımsızlığını sembol eden bir müzedir.

9) Ermitaj Müzesi

1764 yılında Çariçe II. Katerina tarafından St. Petersburg’da Dünyanın en büyük ve eski müzelerinden olan Ermitaj Müzesi kurulmuş, ancak 1852 yılında kamunun hizmetine açılmıştır. Ermitaj Müzesi dünyanın en büyük resim koleksiyonuna sahiptir. Ayrıca Guinness Rekorlar Kitabında yer alır.

Milyonlarca ziyaretçinin akın ettiği 10 müze!” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir