Mide yanması / mide ekşimesi çözüm önerileri!

Merhabalar! Hemen hemen her insanımızın yaşadığı mide yanması problemiyle başa çıkmak aslında oldukça basit… Yediğiniz yiyecekler ve içtikleriniz ile bu sorunu çözebilirsiniz! Buyurun beraber öğrenelim! 

Daha sık yemek yedikten sonra karşımıza çıkan bu rahatsızlık, kendimizi huzursuz hissetmemize neden olan mide yanması ya da mide ekşimesi; gastrit, reflü, ülser gibi ciddi hastalıkların yanı sıra tükettiğimiz birtakım yiyeceklere de bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor. Bu rahatsızlık her yemeğimizden sonra karşımıza çıkmasa da rahatsız edici bir etkisi vardır. Mide asidinin taşarak yemek borusuna doğru kaçması, gırtlakta yanma ve ekşime şeklinde belirtilerini gösteriyor.

Yemeğimiz de sindirimi kolay olmayan besinler tüketmek,(domates salça asitli ve ekşi yiyecekler) mide yanmasına neden olan en önemli faktörler arasında. Hepimizin sevdiği abur cuburlar, kızartmalar ve sarımsak tüketimi de midede yemek borusunda ve gırtlağımızda ekşime ve yanma hissi veriyor.

Tüm bunların yanı sıra kaygı, stres endişe gibi psikolojik rahatsızlıklar da olabilir. Bu gibi bir psikolojik rahatsızlığınızın olduğunu düşüyor iseniz muhakkak bir psikoloğa görünmenizi öneriyoruz.

Mide Yanması / Ekşimesine Ne İyi Gelir? İşte Alabileceğiniz Önlemler

Bu gibi rahatsızlıklarla karşılaşmamak için beslenme şeklinizi ve hayat tarzınız ile ilgili bir kaç basit değişiklik yapmanız sizin için iyi olacaktır.

İşte alınabilecek bazı önlemler ve dikkat edilebilir konular:

•Yemekten sonra hemen yatar pozisyona geçmeyin. Olabildiğince dik bir biçimde oturmayı deneyin. •Kahve tüketimi ve siyah çağlarda asit oranı yüksek olduğu için tüketmekten kaçının. •Örneğin sağlığınız için de çok iyi olabilecek yarım saatlik bir yürüyüş mide ekşimeleri ile karşılaşma ihtimaliniz azalır. •Sevdiğimiz fast food yiyecekler de bizler için tehlike arz ediyor. Olabildiğince sağlıklı bir beslenme hayatına geçiş yapmalısınız.

İşte Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler

Mide yanması/ mide ekşimesi şikayetlerinizi hafifletmek için mide asidini dengeleyen yiyecekler tüketebilirsiniz. Ama hissettiğiniz ekşimenin asıl sebebi gastrit, reflü ya da ülser gibi tedavi edilmesi gerekli olan hastalıklar olabileceği için uzun bir süredir devam eden durumlarda mutlaka bir doktora görünmenizi öneriyoruz.

Lifli ve posalı meyveler 

Sindirimi basit olan, ve böylece mideyi fazla yormayan lifli ve posalı yiyecekler; mide yanmasına iyi gelen besinler arasında yer alıyor. Muz, kavun, armut, şeftali gibi mide dostu meyveleri sık sık tüketerek, sindirim sisteminizin daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Şikayetlerinizin daha çok artmaması için portakal, mandalina, kivi, ananas, greyfurt gibi mide asidini arttıran meyvelerden uzak durmanızda fayda var!

Yeşil yapraklı sebzeler 

Bol miktarda lif içeren yeşil yapraklı sebzeler bağırsakların daha aktif bir şekilde çalışmasına yardım eden ıspanak, lahana ve karnabahar gibi sebzeler; mide yanmasına iyi gelen besinler arasında önemli olanlardandır! Ispanak, roka, maydanoz, lahana ve karnabahar başta olmak üzere yeşil yapraklı sebzeleri haşlayarak hazırlayabileceğiniz gibi salatalarda da çiğ olarak kullanabilirsiniz.

Aloevera jeli 

Aloevera inanılmaz iyileştirici özelliklere sahip olan bir bitkidir. Uygun şekilde kullanıldığında mide yanmalarına iyi gelmesi ile bilinen bir bitkidir. Bitkiden çıkan sıvıyı su ile karıştırdığınız zaman mide yanmanızın azalmasını sağlayabilirsiniz.

Su

Sağlığımız için her gün 1.5-2 litre kadar su içmemiz gerektiğini artık hepimiz biliyoruzdur ve aslında birçoğumuz bu miktarda su içmiyoruz maalesef. Düzenli olarak bol su içerek mide yanması/mide ekşimesi gibi problemleri önleyebilirsiniz.

Tam tahıllı gıdalar 

Arpa, esmer pirinç, yulaf vb. vitamin ve mineral açısından çok fazla zengin olan tam tahıllı gıdalar; mide ekşimesi/mide yanması probleminden kurtulmanız konusunda size yardımı olabilecek gıdalar arasında yer alır.

Not: Bulgur; mide yanması şikayetinizi arttırabileceği için bulgur tüketimi sırasında fazlaya kaçmamalısınız.

2020 İlkbahar/Yaz Moda Trendleri!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir