Renault Android İşletim Sistemini Arabalara Yerleştirecek

Google Sonunda Arabalarımıza da Giriyor.

Renault – Nissan ve Mitsubishi ittifakı , Android işletim sistemini gelecekteki araçlarına yerleştirmek için Google ile ortaklık kurduğunu açıkladı . Bilindiği üzere Renault, Nissan ve Mitsubishi 2019 yılında bir operasyonel işbirliği oluşturmuştu. Şimdi bu üç otomobil üreticisi ve alt markaları, Google ile de işbirliği kurarak Android tabanlı bilgi eğlence sistemini 2021’den başlayarak müşterilere sunmayı planlıyor. Sistem, Google Play Store’a erişerek Google Asistan ve Google Haritalar da dahil olmak üzere Android’in birçok özelliğini doğrudan aracın  sistemine entegre edecek. 

Renault Geleceğin Vizyonu:

Renault-Nissan-Mitsubishi Ortaklığı Küresel başkan yardımcısı Kal Mos, “Android platformunun bilgi-eğlence sistemlerimize entegrasyonu ile bağlı araçlarımıza yeni bir zeka seviyesi ekliyoruz” diyor. “Gelecekte, Google’ın önde gelen AI teknolojisini kullanan Google Asistan, müşterilerin araçlarıyla eller serbest olarak etkileşime girmesinin ana yolu olabilir.

Haritalar adım adım navigasyon sağlarken, Sürücüler Play Store’dan yeni uygulamalar indirebilir. Google Asistan, yolcuların seslerini kullanarak çağrıları ve metinleri cevaplamasına, bilgi bulmasına, araç işlevlerini yönetmesine ve medyayı kontrol etmesine izin verecek. 

Otomobillerde çok fazla teknoloji var mı?

Ortaklık ayrıca, sürüş deneyimini geliştirmek için bulut tabanlı sistemleri ve araç bağlantısını entegre etmeye odaklanacak. Alliance Intelligent Cloud, veri yönetimine, kablosuz güncellemelere ve uzaktan tanılamaya izin verebilir. Android tabanlı işletim sistemi Google ile sürekli olarak güncellenebilecek.

Renault-Nissan-Mitsubishi’de İş Geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı Hadi Zablit, “Google Haritalar, Google Asistan ve Google Play Store dahil olmak üzere birçok kullanıcının alışkın olduğu Google uygulamalarının ve hizmetlerinin özelliklerine ek olarak araçlarımıza güçlü bağlantılı ve kesintisiz yerleşik deneyimleri inşa ediyoruz” diye ekledi.

Volvo ve Google’ın bu yılın başlarında açıklanan benzer bir ortaklığı var ; ancak Volvo sistemin ne zaman geleceğini belirtmedi.

Kaynak: Nissan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir