Salgın hastalıklardan korunmanın 6 kolay yolu!

Dünyanın gündeminde Corona Virüsü var. Çünkü bu virüs büyük bir hızla yayılarak tüm dünyayı etkisi altına aldı. Yüz binlerce kişiye bulaştı, binlerce kişinin ölümüne yol açtı. Corona Virüsü’nün bu kadar etkili olmasının en büyük sebebi damlacık yolu gibi kolay bir şekilde bulaşması ve bulaştığı kişide ölüme götüren ciddi hastalıklara yol açması. Tokalaşmak, bir insanın çok yakınında durmak, dezenfekte edilmemiş elleri yüze ve ağza götürmek bu virüsün bulaşmasına yetiyor da artıyor bile. Hal böyleyken de tüm dünyada bu virüsten ve olası salgınlardan nasıl korunabileceğimiz, ne çeşit önlemler alabileceğimiz, kendimizi nasıl temiz tutabileceğimiz konuşuluyor. Uzmanlar bu konularda bilgiler veriyor ve bizi uyarıyor. Çünkü dünya tarihinde bu tarz bulaşıcı hastalıklar yeni değil. Bundan önce SARS, daha öncesinde domuz gribi, kuş gribi, İspanyol gribi vs. vardı. Bu dönemlerde de insanlık olarak çeşitli önlemler aldık. İşte ben de bu yüzden sana Corona Virüsü de dahil salgın hastalıklardan korunman için 6 öneri ile geldim!

1- El hijyenine itina göstermelisin. Ellerini su ve sabunla en az 20 saniye boyunca yıkamalı, dışarı çıktığında el antiseptiği kullanmalısın.

2- Öksürdüğünde ya da hapşırdığında ağzını ve burnunu tek kullanımlık mendille kapatmalı,  mendil yoksa da dirseğinin iç kısmını kullanmalısın.

3- Kirli ellerinle ağzına, burnuna, gözlerine dokunmamalısın. Virüsler kapı kolu, merdiven trabzanı, metrobüs direği, elektrik düğmesi gibi yüzeylerde kolayca barınırlar.

4- Kalabalık ortamlardan uzak durmalı, tokalaşma ve sarılmadan kaçınmalısın. Mümkünse bulaşıcı hastalığın yoğun olduğu ülkelere gitmekten kaçınmalısın.

5- Bağışıklık sistemini güçlendirmeli ve bunun için de sağlıklı beslenmelisin. Egzersiz yapmak, açık havada bulunmak ve uyku düzenine dikkat etmek de bir o kadar etkili.

6- Gerektiğinde (yani kapalı ve kalabalık alanlara girdiğinde) ağzı ve burnu kapatan cerrahi maske kullanmalısın.

Salgın hastalıklardan korunmanın 6 kolay yolu!” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir