Son Teknolojik Gelişmeler : Yutulabilir Bağırsak Kamerası / Bağırsak Probu

Son teknolojik gelişmeler bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi. Küçük bir hap düşünün yutuyorsunuz ve o sizin bağırsaklarınızda gezerek fotoğraf çekiyor, sonra doktorunuz çektiği fotoğrafları inceleyerek hastalığınızı teşhis ediyor. İnanılmaz değil mi? Ama inanın böyle bir cihaz icat edildi. Son teknolojik gelişmeler her alanda olduğu gibi tıp alanında da hayatımızı kolaylaştırıyor.

Bağırsak problemlerinin tespiti için Mevcut halde sıklıkla kullanılan yöntem kolonoskopi, yani makattan içeri salınan ve ucunda kamera takılı uzun ince bir boru. Düşünmesi bile korkutucu. Ayrıca bu tedavi için anestezi de yapılıyor, yani ilaç ile uyutuluyorsunuz.

Şimdi gelelim yeni icadımıza. Bağırsak probu yaklaşık 10 milim boyunda küçük bir hap görünümünde kamera ve arkasında kıl gibi uzun bir kuyruktan oluşuyor. Sabah doktorunuza gidip, içinde kamera olan hapı yutuyorsunuz, belinize cihazın resimleri aktaracağı küçük bir cihaz daha bağlanıyor. Daha sonra günlük aktivitelerinizi yapmaya devam ediyorsunuz. Bağırsak probu yaklaşık on saat boyunca çektiği resimleri belinizdeki cihaza aktarılıyor.

Akşam tekrar doktorunuza giderek belinizdeki cihazı teslim ediyorsunuz, hepsi bu. İçinizdeki kamera normal dışkılama ile tuvalete atılarak gidiyor.

Bağırsak probunun geliştirilmesi için araştırmalar devam ediyor. Araştırmacıların sıradaki hedefi bu küçük cihazın içerisine sensörler yerleştirerek bağırsak içerisindeki tıbbi molekülleri de tesbit etmek. Domuzlar üzerinde yapılan ilk deneylerin olumlu olduğunu ve sonuca da çok yaklaştıklarını da aktaralım.

Bağırsak Probu hali hazırda yetişkinlerde kullanılıyor ancak çocuklarda ve bebeklerde de kullanılabilir olması için araştırmalar devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir