Yeni Ölümcül Coronavirüs Çeşitleri Keşfedildi.

Wuhan merkezli virolog Shi Zhengli, yarasa mağaralarında düzinelerce yeni ölümcül SARS benzeri Coronavirüs çeşitleri varlığını tespit etti ve halen tespit edilmemiş onlarca yeni ölümcül Coronavirüs çeşitleri var olduğunu bildirdi.

Çin'in "Yarasa Kadını" Virüsleri SARS'tan Yeni Coronavirüs'e Nasıl Avladı?
Yarasa mağaralarında virüs keşifleri yapan Çin’in “yarasa kadını” olarak bilinen Shi Zhengli,

Yeni Ölümcül Coronavirüs

PEKİN – Gizemli hasta örnekleri 30 Aralık 2019 günü akşam saat 7’de Wuhan Viroloji Enstitüsü’ne geldi. Kısa süre sonra Shi Zhengli’nin cep telefonu çaldı. Enstitünün müdürü onun patronuydu. Wuhan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, atipik pnömonili iki hastane hastasında yeni bir koronavirüs tespit etti ve Shi’nin ünlü laboratuvarının araştırmasını istedi. Bulgu doğrulanırsa, yeni patojen ciddi bir halk sağlığı tehdidi oluşturabilirdi. Çünkü bir kaç yıl önce 8100 kişiyi öldüren akut solunum sendromuna (SARS) neden olan virüs yeni ölümcül Coronavirüs ailesine aitti.

Son 16 yılda yarasa mağaralarındaki virüs keşiflerinden dolayı meslektaşları tarafından sık sık Çin’in “yarasa kadını” olarak adlandırılan bir virolog olan Shi, Şangay’da katıldığı konferanstan çıktı ve bir sonraki trene atladı.  “Hiç böyle bir şeyin orta Çin’deki Wuhan’da olmasını beklemiyordum.” diyor.

Shi’nin Çin Bilimler Akademisi enstitüsündeki ekibi, bulaşmanın kimliğini ve kökenini ortaya çıkarmak için yarışırken, gizemli hastalık çok hızlı yayıldı ve sadece Çin’de yaklaşık 85.000 kişiye bulaştı. Bu sayının yüzde 84’ü Wuhan’ın başkenti olduğu Hubei eyaletinde yaşıyor ve 3.400’den fazlası öldü. Çin dışında, Antarktika hariç tüm kıtalarda 150’den fazla ülke ve bölgede 1.000.000 kişi yeni virüsü yakaladı ve 70.000’den fazla kişi öldü.

Virüsün Kaynağına Yolculuk

Shi için ilk virüs keşif gezisi bir tatil gibi başladı. 2004 yılında güneşli bir bahar gününde, Guangxi’nin başkenti Nanning yakınlarındaki mağaralarda yarasa kolonilerinden örnekler toplamak için uluslararası bir araştırmacı ekibine katıldı. Başlangıç mağarası bölge için tipikti: büyük, kireçtaşı sütunları bakımından zengin ve – popüler bir turizm merkezi – kolayca erişilebilir. “Büyüleyici bir şeydi,” diye hatırlıyor Shi.

Ama tatil atmosferi yerini zorlu bir keşif gezisine bıraktı. Yarasalar genellikle dik arazide derin ve dar mağaralarda tüner. Genellikle yerel köylülerden aldıkları bilgiler ışığında Shi ve meslektaşları, dağlık ve kayalık arazide saatlerce yürüyüş yapmak zorunda kaldılar. Sinir bozucu bir hafta sonunda ekip 30’dan fazla mağarayı keşfetti ve sadece bir düzine yarasa gördü.

2004′ deki ilk virüs keşiflerinde, Shi’nin ekibi yarasa mağarası girişine gün batımından önce bir ağ koydu ve sonra gece yarasaların beslenmek için dışarı çıkmalarını bekledi. Yarasalar tuzağa düştükten sonra, araştırmacılar kan ve tükürük ve dışkı örnekleri aldılar. Mağara içlerinden de idrar ve dışkı topakları topladılar.

Ancak ilk numuneler, koronavirüslerden genetik materyal izi göstermedi. Ağır bir darbeydi,  Shi, “Sekiz aylık sıkı çalışma boşa gitti gibi görünüyor” diye düşündüğüne aktarıyor.  “Coronavirüslerin muhtemelen Çin yarasalarını sevmediğini düşündük.” Ekip, komşu bir laboratuvardaki bir araştırma grubunun SARS’lı kişiler tarafından üretilen antikorları test etmek için geliştirilen bir teşhis kitini denemeleri için kendilerine verdiğinde vazgeçmek üzereydi.

Yarasalarda SARS Virüsü

Testin yarasa antikorları için çalışacağının garantisi yoktu, ama Shi yine de denedi. “ Sonuçlar beklentilerinin çok üzerindeydi. Üç farklı türden alınan numuneler SARS virüsüne karşı antikorlar içeriyordu. Shi, “Bu proje için bir dönüm noktasıydı” diyor. Araştırmacılar, koronavirüsün yarasalardaki varlığının geçici ve mevsimsel olduğunu öğrendiler, ancak bir antikor reaksiyonu haftalardan yıllara kadar sürebilir. Bu nedenle teşhis kiti, viral genomik dizilerin nasıl avlanacağı konusunda çok değerli bilgiler sundu.

Shi’nin ekibi, bu genomik ipuçlarını araştırmak için bölgeyi ve yarasa türlerini daraltmak için antikor testini kullandı. Çin’in düzinelerce bölgesinde çoğunda dağlık arazide dolaştıktan sonra, araştırmacılar dikkatlerini bir noktaya çevirdiler: Yunnan’ın başkenti Kunming’in eteklerinde Shitou Mağarası. Üst üste beş yıl boyunca farklı mevsimlerde yoğun örnekleme faaliyeti gerçekleştirdiler.

Çabalar sonuç verdi. Patojen avcıları inanılmaz genetik çeşitliliğe sahip yüzlerce yarasa kaynaklı koronavirüs keşfetti. “Bunların çoğu zararsız” diyor Shi. Ancak düzinelercesinin de SARS ile aynı gruba ait olması da ürkütücü. SARS benzeri hastalıklara neden olabilir ve SARS ‘a karşı geliştirilen aşılardan ve ilaçlardan da bu virüslere etki etmeyebilir.

Singapur’dan nektar sopası ( Eonycteris spelaea ) mağara .  Linfa Wang

Shitou Mağarası yakınlarında, gülleri, portakalları, cevizleri ve alıç meyveleriyle bilinen bir bölgedeki yemyeşil yamaçlar arasında birçok köy yayılıyor. Ekim 2015 ‘te Shi ‘nin ekibi, bu köylerin dördünde 200’den fazla sakinden kan örnekleri topladı. Bu araştırmada örnek toplananlardan altı kişide SARS benzeri koronavirüslerinin antikorları tespit edildi ve hepsi köylerinde uçan yarasalar gördüklerini söyledi.

Yaklaşık bir yıl önce, Shi’nin ekibi Virüsler ve Doğa İncelemeleri Mikrobiyolojisindeki koronavirüsler hakkında iki kapsamlı inceleme yayınladı . Birçoğu en iyi akademik dergilerde yayınlandı. Kendi çalışmalarından ve diğerlerinden kanıtlar sunan Shi ve yardımcı yazarları, Şu anda dünyada yaşanan pandemiyi öngörerek yarasa kaynaklı koronavirüslerin gelecekte oluşturabilecekleri salgın riski konusunda uyardılarda bulundu.

2004 yılında, uluslararası bir bilim adamları ekibi, olası yarasa kaynaklı patojenleri keşfetmek için geceleri yarasalardan kan ve swab örnekleri alıyor. Wuhan Virology Institute

Shi, yarasa mağaralarındaki virüsleri sistematik olarak örneklemek için ulusal bir proje planlıyor; “Yarasa kaynaklı coronavirüsler daha fazla salgın yaratacak” diyor ve “Onlar bizi bulmadan önce biz onları bulmalıyız.” diye ekliyor.

Yeni Ölümcül Coronavirüs Çeşitleri Keşfedildi.” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir